استارتاپ نیوز: شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۹۵ با افزایش ۲۴۲ واحدی به رقم ۷۸ هزار و ۹۱ واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش ۶۵ واحدی عدد ۱۵ هزار و ۲۹۰ واحد را تجربه کرد. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۳۰۷ واحدی عدد ۸۶ هزار و ۹۶۶ واحد را تجربه کرد.

شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۱۵۵ واحدی به رقم ۵۴ هزار و ۶۷۷ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با ۶۰۹ واحد افزایش عدد ۱۷۰ هزار و ۵۸۱ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آی‌فکس) با کاهش ۲ واحدی به رقم ۸۲۴ واحد دست یافت.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۳۹ واحد، پتروشیمی جم با ۳۳ واحد و توسعه معادن و فلزات با ۳۲ واحد افزایش، بالاترین تاثیر مثبت را در براورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت پتروشیمی پردیس با ۱۶ واحد، گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایران با ۹ واحد و سیمان فارس خوزستان با ۷ واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به کمتر از ۲۱۳ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۱۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۲ هزار و ۷۰ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی پتروشیمی اصفهان، حق تقدم خرید سهام صنایع کاشی و سرامیک سینا از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های فنرسازی خاور، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، ملی صنایع مس ایران، فولاد خوزستان، حق تقدم خرید سهام لیزینگ خودروی غدیر، حق تقدم خرید سهام کشاورزی و دامپروری مَگسال متوقف شدند.

امروز همچنین ۱۵ میلیون ورقه اسناد خزانه اسلامی در نماد اخزا ۱۰۱ با سررسید منتهی به سوم مهرماه ۱۳۹۶ به قیمت هر ورقه ۱۰۰ هزار تومان پذیره‌نویسی شد.

همچنین شرکت سرمایه‌گذاری هزاره سوم امروز بلوک ۱۳٫۳ درصدی غیرمدیریتی گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران را به قیمت پایه هر سهم ۳۳۵ تومان روانه میز فروش فرابورس کرد که بدون رقابت به ارزش کمتر از ۲۱ میلیارد تومان معامله شد.

طی معاملات امروز سرمایه‌گذاری سپه ۵۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی منتقل شد، در سرمایه گذاری گروه توسعه ملی ۳۷ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۷ میلیارد تومان کد به کد شد.

اندکی بیش از ۱۸ میلیون سهم گسترش نفت و گاز پارسیان نیز به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. ۱۷٫۵ میلیون سهم توسعه معادن و فلزات به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان نیز به کدهای درون گروهی سهامدار عمده سرازیر شد.

۱۶ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب اما به ارزش بیش از ۳٫۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

همچنین کمتر از ۱۶ میلیون سهم سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش کمتر از ۳ میلیارد تومان روی صفر تابلو کد به کد شد. فولاد هرمزگان جنوب اما امروز نظاره‌گر معاملات انتقالی ۱۱ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۲٫۵ میلیارد تومان بود. لیزینگ رایان سایپا نیز با معاملات انتقالی بیش از ۱۰٫۵ میلیون سهمی به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان میان حقوقی‌های این سهم را به نظاره نشست و در نهایت ۱۹ میلیون سهم معدنی و صنعتی گل‌گهر به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده کد به کد شد.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام در حالی شاهد معاملات درون گروهی و کد به کد اغلب حقوقی‌ها با هدف اصلاح ساختار پوتفو مواجه بود که گروه معدنی‌ها به رهبری سنگ آهنی‌ها توانستند اقبال خریداران را به خود جلب کنند. گروهی که حمایت حقوقی‌ها را نیز در پی داشت.

بر اساس این گزارش، امروز بازار سهام بازاری متعادل و نه چندان پرحجم در کلیات معاملات بود که همچنان به دیدگاه نوسان‌گیری و مبتنی بر کوتاه مدت‌نگری اصرار داشت.

بازاری که به نظر می‌رسد تک سهم‌های پتروشیمی‌ها و گروه معدنی‌ها و فلزات اساسی را با نیم نگاهی به بازارهای جهانی تحت نظر قرار داده است، هرچند که انتظار برای جبران افت‌های ماه‌های اخیر برای سهامداران در حال طولانی شدن است.

تعدیل مثبت ۳۵ درصدی فولاد خوزستان

 

در این شرایط از جمله عوامل موثر بر رشد ارزش سهم گروه های مذکور می توان به اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی برخی از شرکت های فعال در گروه های معدنی، فولادی و ذغال سنگ اشاره کرد. چرا که به نظر می رسد انتشار گزارش های مناسب شرکت ها از عملکرد میاندوره ای شش ماهه نخست آنها نوید بهبود شرایط سودآوری شرکت ها و اثر آن بر روند قیمت سهام آن ها را به سهامداران می دهد. به طور مثال می توان به تعدیل مثبت ۳۵ درصدی شرکت فولاد خوزستان و نیز ارتقاء سود برآوردی شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق از ۲۵ ریال به ۲۵۷ ریال اشاره کرد.

در پایان خاطرنشان می شود که اگرچه معاملات روز جاری بازار سرمایه در مسیری مثبت در حال سپری شدن است، اما آنچه که از نظر اغلب اهالی این بازار از اهمیت زیادی برخوردار است، مستمر بودن روند صعودی است که البته انتظار می رود تا انتشار اخبار مثبت در حوزه سیاسی و اقتصادی در کنار عملکرد مناسب اغلب شرکت ها در پایداری این روند موثر واقع شود.

#

اشتراک این خبر در :