استارتاپ نیوز: نیروهای ویژه ارتش عراق که درگیر نبردی سنگین با داعش هستند، از شرق وارد محدوده شهر موصل شده‌اند و عنقریب موصل ازدست داعش آزاد می شود.

به گزارش استارتاپ نیوز با شکست داعش و آزادی موصل، راه را برای رشد قیمت نفت به دلیل حذف فروش نفت ارزان داعش به ترکیه و رژیم صهیونیستی، افزایش صادرات مصالح ساختمانی ، سیمان ، کاشی و سرامیک، و فلزات تولید ایران  به عراق هموارتر خواهد کرد که تبعات آن رشد صادرات و قیمت سهام شرکتهای بورسی خواهد بود.
پیش بینی می شود با تحقق این امر حدود ۲ میلیارد دلار صادرات ایران به عراق افزوده شود که عمده این افزایش در مصالح ساختمانی، کاشی و سرامیک، فولاد و سیمان رخ خواهد داد و در میان شرکتهای بورسی سیمان ایلام، همدان، غرب، کارون و سایر شرکتهای همجوار و نزدیک مرز عراق بیشترین تاثیر را خواهند پذیرفت.
این تحول در کنار رشد قیمت دلار تا بالاترین قیمت امسال یعنی هر دلار به نرخ ۳۶۳۵ تومان تبعات مثبتی برای صادرکنندگان دارد.
در همین راستا  امروز سه شنبه هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا در حمایت از نیروهای ارتش عراق چند حمله هوایی به مواضع داعش انجام داده اند.
حیدر عبادی، نخست وزیر عراق پیشتر به پیکارجویان داعش هشدار داده بود که تسلیم شوند وگرنه کشته خواهند شد.
او که در یک پایگاه هوایی در شمال عراق حاضر شده بود و لباس نظامی به تن داشت، گفت که نیروهای دولتی از تمام جهات به سوی موصل پیشروی می کنند و “سر مار را قطع خواهند کرد”.
در روستای بزوایا که روز دوشنبه به تصرف ارتش عراق در آمد، مردم به تدریج از خانه های خود خارج می شوند، ریش هایشان را می تراشند و از “آزاد شدن” پس از دو سال زندگی تحت حکومت داعش ابراز شادمانی می کنند.
آنها می گویند که ذخیره آب و غذایشان رو به پایان بوده است.
یک فرمانده عراقی به بی بی سی گفت که سربازانش خانه به خانه جلو می روند تا تله های انفجاری را خنثی کنند و مطمئن شوند که پیکارجویان در خانه ها کمین نکرده باشند.
خبرنگار بی بی سی می گوید که دیگر نشانه ای از خروج مردم موصل از این شهر دیده نمی شود. تخمین زده می شود که هنوز حدود یک میلیون غیرنظامی در این شهر زندگی می کنند.
#

اشتراک این خبر در :