استارتاپ نیوز – حامد سلطانی: در حالی که کنتور سازی ایران در میانه های سال گذشته با اخباری در خصوص برنده شدن در مناقصه تامین صندوق های فروشگاهی مورد توجه قرار گرفته بود، طی روزهای اخیر، زمزمه برنده شدن ایران ارقام در مناقصه تامین صندوقهای مکانیزه فروش هم در محافل بورسی به گوش رسیده است.
بر اساس اطلاعات موجود اتاق اصناف، کلیه اصناف و اعضای خود را مکلف نمود تا صندوق های فروشگاهی نصب کنند و بر اساس مناقصه ای که برگزار شد، کنتورسازی ایران بعنوان برنده اعلام  ومقرر شد طی سال ۹۴ الی ۹۶ نسبت به تامین ۱٫۲میلیون صندوق اقدام کند که اثرات آن رشد چند برابری سودآوری شرکت و افزایش قیمت سهام آکنتور از ۱۰۰۰ تومان به بالای ۸۰۰۰ تومان بود.
هنگامی که آکنتور به عنوان برنده انتخاب شد( از طریق شرکت باران)، شایعاتی مبنی بر حضور مداران و مرقام هم مطرح گردید اما این شایعات کم کم رنگ باخت. در برخی موارد نیز گفته شد این مناقصه با فشار سایر رقبا به نوعی فسخ شده است.
طی روزهای میانی هفته اخیر مجددا شایعاتی مطرح شد که مرقام از زیر مجموعه های فرهنگیان بخشی از قرارداد تامین صندوق های فروشگاهی را در اختیار گرفته اما آقای عاملی که مدیریت آکنتور را بر عهده دارد در نشستی طی هفته اخیر به اهالی بازار گفت این چنین نیست و قرارداد صندوق ها در اختیار شرکت کنتور است و گزارش های ۳ ماهه نیز موید همین موضوع است همچنین “مرقام” نیز علی رغم وجود شایعات، واکنشی نشان نداد…
اما اتاق اصناف عصر روز سه شنبه اطلاعیه ای داد و روز چهارشنبه حجم معاملات مرقام بسیار سنگین در درصدهای مثبت و معاملات آکنتور منفی شد …
اتاق اصناف در اطلاعیه اخیرخود چنین نوشته است:
«در راستای وظیفه حاکمیتی خود و برای اجرای دقیق و فراگیر  طرح ملی صندوق فروشگاهی، ضمن اعلام فراخوان برای شناسایی و جذب تولیدکنندگان سخت افزار و نرم افزار حوزه صندوق‌های مکانیزه فروش و با حمایت از تولید کنندگان داخلی و با حفظ منافع تمامی عوامل، در نظر دارد با همکاری تولید کنندگان، عرضه کنندگان و سرمایه گذاران، بانک ها، شهرداری ها و تشکل های صنفی و سازمان امور مالیاتی در جهت ایجاد زیرساخت برای توسعه عدالت و شفافیت اطلاعات اقتصادی و بدون ایجاد هرگونه انحصار طرح تجهیز اصناف به صندوق مکانیزه فروش را به صورت تسهیلات ویژه عملیاتی نماید.
برای تحقق این هدف دست تمام تولیدکنندگان و عرضه کنندگان صندوق های مکانیزه فروش را که برای اعتلا و پیشرفت ایران اسلامی تمایل و آمادگی دارند، می فشارد.
به همین منظور کلیه بانک ها و تامین کنندگان صندوق می توانند با مراجعه به اتاق جهت مشارکت در طرح اعلام آمادگی نموده و همچنین اصناف سراسر کشور می توانند جهت ثبت نام به سایت اتاق اصناف ایران مراجعه و شرایط اتاق برای مشارکت در این طرح ملی را دریافت و در خصوص نحوه ثبت نام و دریافت مشخصات فنی سخت افزاری، نرم افزاری و پشتیبانی دستگاه ها مطابق آنچه از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام شده، کسب اطلاع کنند.
متعاقبا واحدهای تولیدکننده و عرضه کننده صندوق های مکانیزه فروش مورد تایید اتاق اصناف ایران که کلیه شرایط و مقررات آیین نامه اجرایی را دارا بوده و توانایی و صلاحیت فنی و عمومی حضور در این پروژه ملی را دارند، از طریق این سایت به عموم اصناف معرفی خواهند شد.»
*مشاهده می گردد که در پاراگراف اول اطلاعیه عنوان “بدون ایجاد هرگونه انحصار” مطرح شده در حالی که شایعه در خصوص طرح صندوق فروشگاهی دقیقا همین موضوع بوده که تامین صندوق ها نباید توسط یک شرکت انجام بگیرد و این موضوع مصداق انحصار تلقی شده بود.
در نهایت اینکه کنتور سازی سود سال ۹۴ خود را به طور کامل پوشش داده و از بودجه سال جاری خود طی سه ماه نخست هم ۲۶درصد را پوشش داده و اخباری مبنی بر دریافت مطالبات در قالب اوراق دولتی شنیده می شود اما در نقطه مقابل، اطلاعیه اصناف، مثبت بودن مداران با حجم بالا و منفی بودن آکنتور را میبینیم!
در این میان، عدم شفافیت، رانت و در نهایت زیان سهامداران جزء تنها ارمغان صندوق های فروشگاهی خواهد بود. جالب آنکه “مرقام” حضور خود در این مناقصه را تایید نمی کند و آکنتور هم احتمال شریک شدن سایر همکاران خود در این طرح را تایید نمی کند اما معاملات سهام این شرکت ها و روند قیمتی آنها چیز دیگری می گوید و به این سبک و طریق، تنها زیان و معاملات چشم بسته، نصیب سهامدارانی می شود که سرمایه خود را وارد بازی صندوق های فروشگاهی کرده اند
#

اشتراک این خبر در :