استارتاپ نیوز – پرویز بابایی: پس از فروش ۲۱ درصد سهام دیجی کالا به  یک  شرکت هلندی به نام  «International Internet Investment Coöperatief U.A.»  به رقم ۱۰۰ میلیون دلار، ارزش دیجی کالا به  ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.  به این ترتیب بر اساس گزارشی که در سایت دیجیاتو منتشر شده، پس از جذب این سرمایه و ارزش  حدود ۲ هزار میلیارد تومانی، دیجی کالا ارزشمند ترین استارتاپ حال حاضر کشور می باشد.

طبق ارزشیابی قبلی که حدود یک ماه قبل و پیش از قطعیت یافتن سرمایه گذاری خارجی ۱۰۰ میلیون دلاری شرکت هلندی در دیجی کالا، صورت گرفته بود، ارزش دیجی کالا حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان براورد شده بود که به نظر می رسد ارزشیابی کمتر از ارزش واقعی بوده و ارزش ۲ هزار میلیارد تومانی دیجی کالا به واقعیت نزدیکتر باشد.

اسنپ که طی روزهای گذشته با حواشی زیادی همراه بوده ، دومین استارتاپ ارزشمند کشور است که به رغم حواشی متعدد توانسته شهرهای شمالی و جنوبی کشور را هم فتح کند و کماکان ارزش ۱۳۰۰ میلیارد تومانی خود را حفظ کرده است.

کافه بازار با ارزشی معادل ۴۵۰ میلیارد تومان  در رده سوم  قراردارد   و تپسی با ارزش ۴۰۰ میلیارد تومانی، چهارمین استارتاپ با ارزش  ایران است.  در حالی که کارپینو با تغییرات مثبت و امید بخش با  ارزش حدود ۱۰۰ میلیاردی در پی افزایش سهم بازار است.

 

تحول مهم در اکوسیستم استراتاپهای ایرانی طی روزهای گذشته، شایعه ادغام زورق و علی بابا یا خرید زورق توسط علی بابا به قیمت ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار است که این تحول، ارزشگذاری ۲۴۰ میلیارد تومانی علی بابا در خرداد ماه سال جاری را تثبیت می کند و حتی می تواند افزایش ارزش آژانس مسافرتی آنلاین علی بابا را به دنبال داشته باشد.

آپارات که مدل درامدی ناپایدارتری نسبت به سایر استارتاپها دارد، با ارزش حدود ۲۰۰ میلیارد تومان و  سامانه آگهی آنلاین و اپلیکیشن دیوار  با ارزش حدود ۱۵۰ میلیارد تومان ، در رده های بعدی ارزشمند ترین استارتاپهای ایرانی قرار دارند.

 

 

در حوزه دیجیتال مارکتینگ رقبای سرسختی همچون صبا ویژن، ای نتورک و کلیک یاب حضور دارند که حداقل ارزش هرکدام ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود.

 

در حوزه فینتک ها زرین پال با سود ۲٫۵ میلیارد تومانی در سال،  ارزشی معادل  ۲۵ میلیارد تومان دارد و payment24 از ارزش حدود ۲۰ میلیارد تومانی برخوردار است.

برخی استارتاپهای ایرانی هم که هنوز داده ها و آمارهای مشخصی از تعداد مشتریان، کارمزد و شرایط درآمدی خود ارائه نداده اند همچون نت برگ، تخفیفان، ریحون، مامان پز، ایوند، فرش آنلاین و…از ارزش حدود ۱۰ میلیارد تومانی برخوردار هستند یا سهامدارانی حاضر به مشارکت با این استارتاپها در قیمتهای حدود ۱۰ میلیارد تومان هستند و حداقل این قیمت را می توان برایشان تثبیت کرد.

تا یک میلیارد دلاری شدن استارتاپهای ایرانی، راهی نیست . دیجی کالا یا اسنپ؟ کدام یک،  زودتر یک میلیارد دلاری می شود؟

 

#

اشتراک این خبر در :